👋 Hi there.
Welcome to Active Balance - a premium newsletter where I write about stocks listed on the Polish stock exchange.
Premium subscribers get:
✅Write-ups on Polish stocks
✅Full archive
✅Earnings review of selected companies
✅Podcast Stock Up! on Polish stocks: profiles of companies listed on Warsaw Stock Exchange
✅Annual subscription is 60% cheaper than subscribing monthly
💥 Now, you can choose to subscribe for a lower price only to Weekly Blast from the Polish Stock Market - newsletter tailored for both professionals and private investors to save you valuable time and help you make informed investment decisions. Whenever you want, you can easily upgrade your subscription to my premium newsletter Active Balance.
Why Subscribe to "Weekly Blast"? (1-2-3)
Save Time and Money
No more endless scrolling through market news
Concise, curated insights delivered straight to your inbox
Spend more time on what matters most to you: maximizing the returns of your portfolio
Check out the free edition HERE.
Price: 1,25 pln
MCAP: 6 261 281 pln
Shares#: 5 009 025
0,56x Rev
3,29x EV/EBITDA
Public float: 36,74%
This time a tiny company, but exceptional in many ways, which, I hope, will be evident in this write-up.
LOGINTRADE S.A. (link) is an innovative technology company operating in the e-procurement market, specializing in providing solutions supporting procurement processes in the B2B segment, particularly focusing on communication between buyers and suppliers. The company's main product is an e-procurement purchasing platform, which is an advanced system supporting business procurement processes and supporting communication between buyers and suppliers, as well as handling internal procurement processes.
A small part of the services also includes outsourcing, consulting, and some training.
Here you can read specifically what benefits arise from using this software in companies:
Benefits for buyers:
Lowering the cost of purchasing goods and services by an average of 20% (utilizing the purchasing power of the organization)
Supporting the budgeting and planning process*Optimizing the costs of handling the procurement process by an average of 50% (simplification and shortening of the procurement process
Reducing inventory levels by an average of 15-30% (freeing up warehouse space, releasing "frozen" cash
Standardization of purchased assortment
Expenditure control and monitoring
Improvement of reporting methods
Standardization of processes (transparency of procedures, clear scope of competencies and responsibilities
Benefits for suppliers:
Lower order processing costs (time required to process them, decreasing number of returns)
Reduction of catalog creation and distribution costs
Lower warehousing and transportation costs
Shareholders
W akcjonariacie przewijają się głownie dwa nazwiska: Wudarzewski i Szlachcic. Osoby kluczowe w firmie powiązane są rodzinnie i kontrolują ponad 2/3 spółki.
Sentyment.
Spółka znajduje się w bardzo ciekawym momencie swojego cyklu i w mojej ocenie dwa czynniki będą paliwem do dalszych wzrostów spółki:
Legislacja
Rewolucja w zamówieniach.
Od 18 października 2018 r. w całości elektronicznie prowadzone już były postępowania o udzielenie zamówień o wartościach równych progom unijnym lub wyższych od nich. Tyle, że takich postępowań jest niewiele. Większość stanową zamówienia poniższej progów unijnych. I to je czeka e-rewolucja. - Bardzo ważne jest wprowadzenie elektronizacji przetargów krajowych, poniżej progów unijnych. Te przetargi do tej pory nie musiały być elektroniczne, mogły być nadal pisemne, od 1 stycznia muszą być już w pełni elektroniczne. To duży wolumen spraw – podkreśla Jacek Liput, radca prawny w kancelarii Gawroński & Partners. Ze sprawozdania prezesa UZP z funkcjonowania systemu zamówień publicznych wynika, że w 2019 r. to był rynek wart ok. 49,9 mld zł, a w 2018 r. – 55,8 mld zł; w 2017 r. – 45,3 mld zł; w 2016 r. – 31,5 mld zł. - Elektronizacja oznacza oczywiście duże zmiany tak dla zamawiających, jak i wykonawców. Dla zamawiających – choćby konieczność stosowania środków komunikacji elektronicznej – czyli najpewniej jakiejś platformy przetargowej - ocenia Jacek Liput.
za Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/elektronizacja-zamowien-publicznych-od-2021-roku-nowe-prawo,505473.html
Jedną ze spółek zależnych jest PZP24.PL, która dostarcza platformę przetargowa dla sektora publicznego. Z platformy korzystają już m.in. miasta, gminy, szpitale, DPS-y, szkoły, uczelnie i rożne instytucje:
2. Obecny kryzys, sytuacja gospodarcza, niepewność… jak zwał, tak zwał.
Tak spółka opisuje historie e-procurement we wcześniejszych latach: W latach 2001 - 2008 w Polsce nie nastąpiła popularyzacja rozwiązań e-procurement na szerszą skalę. Spółka szacuje, że w 2008 r. nie więcej jak 10 firm w Polsce stosowało rozwiązania platformy zakupowej. Sytuacja w branży mocno zmieniła się po rozpoczęciu globalnego kryzysu w 2008 r., który skłonił wiele firm do oszczędności w zakupach biznesowych. Od 2009 r. liczba wdrożonych platform zakupowych w Polsce bardzo mocno wzrosła. Obecnie z tego typu rozwiązań korzysta już ponad 200 firm, nie licząc firm korzystających z usług outsourcingowych w zakresie organizacji aukcji elektronicznych oraz korporacji międzynarodowych korzystających z rozwiązań zakupionych i zarządzanych poza Polską. Z uwagi na fakt, że potencjalnymi odbiorcami rozwiązań e-procurement są wszystkie czołowe firmy w kraju (500 największych firm) oraz duże firmy w których zakupy stanowią istotny udział w strukturze kosztów (głównie przedsiębiorstwa produkcyjne) rynek ten obecnie jest o przeciętnym stopniu nasycenia. Logintrade prognozuje dalszy wzrost zainteresowania rozwiązaniami e-procurement w najbliższym czasie.
Społka, chcąc przybliżyć i wyjaśnić swoje produkty potencjalnym klientom, założyła kanał na YT “Akademia Logintrade”: https://www.youtube.com/@akademialogintrade4868/videos
Raport roczny 2021:
Niezależnie od trudnej gospodarczo sytuacji Spółka konsekwentnie realizowała przyjęte założenia strategiczne, w tym inwestycyjne. Między innymi Spółka kontynuowała rozwój platformy zakupowej oraz platformy przetargowej spółki córki PZP24.pl. Nasze nowe podejście do produkcji oprogramowania, w szczególności koncentracja na kluczowym produkcie zwiększyła zarówno efektywność prowadzonych wdrożeń, jak i ich marżowość. Przyjęta strategia produktowa stanowi kluczową dla naszego biznesu kontynuację działań związanych z dywersyfikacją, a w szczególności z wejściem na nowy rynek jednostek sektora administracji publicznej. Rosnąca liczba wdrożeń oraz wyższe wyniki sprzedażowe świadczą o bardzo dobrej perspektywie Spółki.
W 2020 r:
Bardzo ważny komentarz zarządu z Q3-21:
Powyższe wybrane zapowiedzi zarządu będą miały też odzwierciedlenie w cyferkach.
Liczby.
Przychody sukcesywnie rosną, rośnie marżowosc, strategia firmy przynosi efekty zgodnie z zapowiedziami zarządu. Warto tez podkreślić, że spółka działa w modelu SaaS, czyli pobiera opłaty w formie abonamentów, co daje dużą przewidywalność przepływu gotówki, jak również dość latwa przestrzen do ewentualnej indeksacji cen.
Nastąpiła wyraźna poprawa parametrów w ostatnich 1-2 latach, gdzie FCF margin utrzymuje się > 10%, FCF yield 10-20%, mniejsze zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, spadek długu odsetkowego i wzrost stanów gotówki, koszty pod kontrolą.
Analiza FCF (popularyzowana przez @marketplunger1 z
) pokazuje Core Operating Growth Profile za ostatnie 4 kwartały na poziomie ponad 9%:Spójrzmy też na wyniki samej spółki zależnej, PZP24.pl (link), żeby zrozumieć, jaki potencjał leży w dostarczanym przez nią oprogramowaniu do obsługi zamówień publicznych.
W ciągu 3 lat przychody wzrosły aż 2,4x, z drastycznym skokiem własnie w 2021 roku. Wzrost rentowności był jeszcze bardziej imponujący, bo aż 12x! To wyraźnie pokazuje jak wysokiej jakości są przychody spółki.
Na przełomie 2021/2022 PZP24.pl podwyższyło kapitał zakładowy i do spółki dołączył nowy inwestor, p.Iwona Skrodzka, związana z Eurobudowa.pl - Budowlany Informator Przetargowy. Na stronie Eurobudowy czytamy m.in.: “Portal przetargowy Eurobudowa.pl już od 2004 roku nieprzerwanie publikuje zlecenia budowlane oraz przetargi i zamówienia publiczne. Ogłoszenia przetargowe pozyskujemy z wielu tysięcy źródeł, zaufało nam już tysiące firm. Przetargi publiczne i zlecenia prywatne to nasza specjalność!” Portal pisze tez o sobie, ze są jedyna w Polsce platformą przetargów i zleceń wyspecjalizowaną w branży budowlanej.
Wycena.
Czy wiedząc to wszystko, co opisałem powyżej, uważam, ze Logintrade jest tanie? Tak, uważam, że cena 0,56x przychody i 3,29x ebitda to bardzo tanio i nie widzę żadnego powodu, żeby własnie taka była wartość spółki. To ile spółka jest warta? Moje zalozenie na dzis to 0,8x-1x przychodow. Żadnych tabelek z wycena DCF nie będę tu wrzucał, bo to jest zbyt skomplikowane dla mnie, ale przy bardzo prostych założeniach Reverse DCF: terminal value 0 i Discount Rate 20%, to w dzisiejszej cenie spółki jest 0% (zero) wzrostu przez następne 10 lat. I to jest dobry przykład na nieefektywność rynku.
Logintrade działa na bardzo ciekawym rynku, gdzie w ostatnim czasie wystąpiło kilka pozytywnych katalizatorów, które mogą sprawić, że w ciągu kilku najbliższych lat wartość spółki mocno wzrośnie.
Looks like a great opportunity. I have no access to newconnect as a European, do you know a website where we can see the news of companies upgrading from new connect to mainboard of the WSE?