
Discover more from Active balance
Price: 1,25 pln
MCAP: 6 261 281 pln
Shares#: 5 009 025
0,56x Rev
3,29x EV/EBITDA
Public float: 36,74%
Tym razem spółka mikroskopijna, ale wyjątkowa pod wieloma względami, co, mam nadzieję, będzie widać w tym wpisie.
LOGINTRADE S.A. (link) jest innowacyjną firmą technologiczną działającą na rynku e-procurement, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań wspierających procesy zakupowe w segmencie B2B, a w szczególności koncentrującą się na komunikacji pomiędzy kupcami i dostawcami. Podstawowym produktem Emitenta jest platforma zakupowa e-procurement, która stanowi zaawansowany system wspierający proces zakupów biznesowych oraz wspiera komunikację pomiędzy kupcami i dostawcami, a także obsługuje wewnętrzne procesy zakupowe.
Niewielka część usług stanowi tez outsourcing, konsulting i jakieś szkolenia.
Tutaj można przeczytać jakie konkretnie korzyści wynikają z zastosowania tego oprogramowania w firmach:
Korzyści dla kupujących:
Obniżenie kosztów zakupów dóbr i usług o średnio 20% (wykorzystanie siły nabywczej organizacji
Wspomaganie procesu budżetowania i planowania*Optymalizacja kosztów obsługi procesu zakupowego średnio o 50% (uproszczenie i skrócenie przebiegu procesu zaopatrzeniowego
Redukcja poziomu stanów magazynowych średnio o 15-30% (zwolnienie powierzchni magazynowej, uwolnienie "zamrożonej" gotówki
Standaryzacja kupowanego asortymentu
Kontrola i monitoring wydatków
Usprawnienie sposobu raportowania
Standaryzacja procesów (przejrzystość procedur, jednoznaczny zakres kompetencji i odpowiedzialności
Korzyści dla dostawców:
Niższe koszty przetwarzania zamówień (czasu potrzebnego na ich obsługę, malejąca liczba zwrotów)
Redukcja kosztów tworzenia i dystrybucji katalogów
Obniżenie kosztów magazynowania i transportu
Akcjonariat.
W akcjonariacie przewijają się głownie dwa nazwiska: Wudarzewski i Szlachcic. Osoby kluczowe w firmie powiązane są rodzinnie i kontrolują ponad 2/3 spółki.
Sentyment.
Spółka znajduje się w bardzo ciekawym momencie swojego cyklu i w mojej ocenie dwa czynniki będą paliwem do dalszych wzrostów spółki:
Legislacja
Rewolucja w zamówieniach.
Od 18 października 2018 r. w całości elektronicznie prowadzone już były postępowania o udzielenie zamówień o wartościach równych progom unijnym lub wyższych od nich. Tyle, że takich postępowań jest niewiele. Większość stanową zamówienia poniższej progów unijnych. I to je czeka e-rewolucja. - Bardzo ważne jest wprowadzenie elektronizacji przetargów krajowych, poniżej progów unijnych. Te przetargi do tej pory nie musiały być elektroniczne, mogły być nadal pisemne, od 1 stycznia muszą być już w pełni elektroniczne. To duży wolumen spraw – podkreśla Jacek Liput, radca prawny w kancelarii Gawroński & Partners. Ze sprawozdania prezesa UZP z funkcjonowania systemu zamówień publicznych wynika, że w 2019 r. to był rynek wart ok. 49,9 mld zł, a w 2018 r. – 55,8 mld zł; w 2017 r. – 45,3 mld zł; w 2016 r. – 31,5 mld zł. - Elektronizacja oznacza oczywiście duże zmiany tak dla zamawiających, jak i wykonawców. Dla zamawiających – choćby konieczność stosowania środków komunikacji elektronicznej – czyli najpewniej jakiejś platformy przetargowej - ocenia Jacek Liput.
za Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/elektronizacja-zamowien-publicznych-od-2021-roku-nowe-prawo,505473.html
Jedną ze spółek zależnych jest PZP24.PL, która dostarcza platformę przetargowa dla sektora publicznego. Z platformy korzystają już m.in. miasta, gminy, szpitale, DPS-y, szkoły, uczelnie i rożne instytucje:
2. Obecny kryzys, sytuacja gospodarcza, niepewność… jak zwał, tak zwał.
Tak spółka opisuje historie e-procurement we wcześniejszych latach: W latach 2001 - 2008 w Polsce nie nastąpiła popularyzacja rozwiązań e-procurement na szerszą skalę. Spółka szacuje, że w 2008 r. nie więcej jak 10 firm w Polsce stosowało rozwiązania platformy zakupowej. Sytuacja w branży mocno zmieniła się po rozpoczęciu globalnego kryzysu w 2008 r., który skłonił wiele firm do oszczędności w zakupach biznesowych. Od 2009 r. liczba wdrożonych platform zakupowych w Polsce bardzo mocno wzrosła. Obecnie z tego typu rozwiązań korzysta już ponad 200 firm, nie licząc firm korzystających z usług outsourcingowych w zakresie organizacji aukcji elektronicznych oraz korporacji międzynarodowych korzystających z rozwiązań zakupionych i zarządzanych poza Polską. Z uwagi na fakt, że potencjalnymi odbiorcami rozwiązań e-procurement są wszystkie czołowe firmy w kraju (500 największych firm) oraz duże firmy w których zakupy stanowią istotny udział w strukturze kosztów (głównie przedsiębiorstwa produkcyjne) rynek ten obecnie jest o przeciętnym stopniu nasycenia. Logintrade prognozuje dalszy wzrost zainteresowania rozwiązaniami e-procurement w najbliższym czasie.
Społka, chcąc przybliżyć i wyjaśnić swoje produkty potencjalnym klientom, założyła kanał na YT “Akademia Logintrade”: https://www.youtube.com/@akademialogintrade4868/videos
Raport roczny 2021:
Niezależnie od trudnej gospodarczo sytuacji Spółka konsekwentnie realizowała przyjęte założenia strategiczne, w tym inwestycyjne. Między innymi Spółka kontynuowała rozwój platformy zakupowej oraz platformy przetargowej spółki córki PZP24.pl. Nasze nowe podejście do produkcji oprogramowania, w szczególności koncentracja na kluczowym produkcie zwiększyła zarówno efektywność prowadzonych wdrożeń, jak i ich marżowość. Przyjęta strategia produktowa stanowi kluczową dla naszego biznesu kontynuację działań związanych z dywersyfikacją, a w szczególności z wejściem na nowy rynek jednostek sektora administracji publicznej. Rosnąca liczba wdrożeń oraz wyższe wyniki sprzedażowe świadczą o bardzo dobrej perspektywie Spółki.
W 2020 r:
Bardzo ważny komentarz zarządu z Q3-21:
Powyższe wybrane zapowiedzi zarządu będą miały też odzwierciedlenie w cyferkach.
Liczby.
Przychody sukcesywnie rosną, rośnie marżowosc, strategia firmy przynosi efekty zgodnie z zapowiedziami zarządu. Warto tez podkreślić, że spółka działa w modelu SaaS, czyli pobiera opłaty w formie abonamentów, co daje dużą przewidywalność przepływu gotówki, jak również dość latwa przestrzen do ewentualnej indeksacji cen.
Nastąpiła wyraźna poprawa parametrów w ostatnich 1-2 latach, gdzie FCF margin utrzymuje się > 10%, FCF yield 10-20%, mniejsze zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, spadek długu odsetkowego i wzrost stanów gotówki, koszty pod kontrolą.
Analiza FCF (popularyzowana przez @marketplunger1 z
) pokazuje Core Operating Growth Profile za ostatnie 4 kwartały na poziomie ponad 9%:Spójrzmy też na wyniki samej spółki zależnej, PZP24.pl (link), żeby zrozumieć, jaki potencjał leży w dostarczanym przez nią oprogramowaniu do obsługi zamówień publicznych.
W ciągu 3 lat przychody wzrosły aż 2,4x, z drastycznym skokiem własnie w 2021 roku. Wzrost rentowności był jeszcze bardziej imponujący, bo aż 12x! To wyraźnie pokazuje jak wysokiej jakości są przychody spółki.
Na przełomie 2021/2022 PZP24.pl podwyższyło kapitał zakładowy i do spółki dołączył nowy inwestor, p.Iwona Skrodzka, związana z Eurobudowa.pl - Budowlany Informator Przetargowy. Na stronie Eurobudowy czytamy m.in.: “Portal przetargowy Eurobudowa.pl już od 2004 roku nieprzerwanie publikuje zlecenia budowlane oraz przetargi i zamówienia publiczne. Ogłoszenia przetargowe pozyskujemy z wielu tysięcy źródeł, zaufało nam już tysiące firm. Przetargi publiczne i zlecenia prywatne to nasza specjalność!” Portal pisze tez o sobie, ze są jedyna w Polsce platformą przetargów i zleceń wyspecjalizowaną w branży budowlanej.
Wycena.
Czy wiedząc to wszystko, co opisałem powyżej, uważam, ze Logintrade jest tanie? Tak, uważam, że cena 0,56x przychody i 3,29x ebitda to bardzo tanio i nie widzę żadnego powodu, żeby własnie taka była wartość spółki. To ile spółka jest warta? Moje zalozenie na dzis to 0,8x-1x przychodow. Żadnych tabelek z wycena DCF nie będę tu wrzucał, bo to jest zbyt skomplikowane dla mnie, ale przy bardzo prostych założeniach Reverse DCF: terminal value 0 i Discount Rate 20%, to w dzisiejszej cenie spółki jest 0% (zero) wzrostu przez następne 10 lat. I to jest dobry przykład na nieefektywność rynku.
Logintrade działa na bardzo ciekawym rynku, gdzie w ostatnim czasie wystąpiło kilka pozytywnych katalizatorów, które mogą sprawić, że w ciągu kilku najbliższych lat wartość spółki mocno wzrośnie.
Logintrade SA - WSE:LGT
Looks like a great opportunity. I have no access to newconnect as a European, do you know a website where we can see the news of companies upgrading from new connect to mainboard of the WSE?