
Discover more from Active balance
Cena: 0,378 pln
MCAP: 9 147 222 pln
Liczba akcji: 24 199 000
Revenue 2021: 10 476 423,46 pln
EPS: 0,05
Sakana SA zadebiutowała na giełdzie w 2008 i złośliwi powiedzą, że już od 2012 spółka jest w konsolidacji. Sytuacja w spółce zaczęła zmieniać się całkowicie, kiedy kilka lat temu pełną kontrolę nad nią przejął Pan Anas Adi. Od tamtego momentu wzrosło też zainteresowanie spółką wśród inwestorów, co widać po wolumenie.
Akcjonariat.
FF naprawdę niewielki, bo zaledwie 8%.
Jak jest dziś?
Skalowanie biznesu idzie zgodnie z planem i ambicje są spore. Jednak w latach 2020-2021 spółka czasowo ograniczyła inwestycje w związku z niepewną sytuacją pandemiczną. Jednak dotychczasowa działalność spółki w ostatnich latach może robić wrażenie.
Rok 2020 nie był dla firmy zły. W okresach miedzy lockdownami spółka szybko zyskiwała na „odbiciu” sprzedażowym i wracała do poziomów sprzed pandemii. Społka spłacała zaległe zobowiązania, w tym m.in. kredyty odsetkowe i zobowiązania wobec PFRON za lata 2014-2017. Lokale Sakany nie znajdują się w centrach handlowych, co było ogromna zaletą w najtrudniejszych miesiącach. Zadna restauracja działająca pod marką Sakana nie zawiesiła działalności, a spadki obrotów w stosunku do okresu przed pandemią nie przekroczyły co do zasady poziomu 30%. Pomógł przy tym charakter biznesu i przestawienie oferty stacjonarnej na dowóz lub sprzedaż dań na wynos. Spółki należące do sieci nie mogły ubiegać się o wsparcie w ramach państwowych subwencji dla sektora. Biorąc pod uwagę ostatnie raporty zmian konsumentów co do odwiedzalnosci centrów handlowych można zakładać, że lokalizacje lokali Sakana SA będą stanowić przewagę handlową w czasach post-covid. Widzimy, że nawet tak ekstremalne warunki z 2020 roku nie zagroziły poważnie funkcjonowaniu firmy.
2021:
Dobra sytuacja finansowa Spółki pozwoliła zrealizować jej cele finansowe polegające na pokryciu strat z lat ubiegłych i wypłacie symbolicznej dywidendy dla akcjonariuszy, jednocześnie zabezpieczając część zysków na kapitale zapasowym.
W ramach wewnętrznych procedur przeprowadzona szczegółowe analizy działalności poszczególnych restauracji i dokonano oceny potencjału dla dalszego wzrostu sprzedaży dla każdej z lokalizacji w przyszłości, zarówno w warunkach dalszych ograniczeń jak również po ich zniesieniu. Wnioski z powyższych analiz będą podstawą do podjęcia w przyszłości istotnych decyzji w zakresie rozwoju i dalszej działalności poszczególnych restauracji pod marką Sakana.
W 2021 sieć Sakana SA składała się z 7 lokali gastronomicznych. Jednak od sierpnia funkcjonowało tylko 6, więc osiągnięcie tak dobrego wyniku za rok 2021 jest niezmiernie pozytywne. Zakładam nawet wypłacenie dywidendy co najmniej 2 gr/akcję. Pod koniec Q1-22 planowane jest otwarcie nowego lokalu w Katowicach (ze środków własnych spółki). Spółka przewiduje, że osiągnięcie planowanego poziomu wyniku operacyjnego przez nowe restauracje zajmie kilka miesięcy od momentu otwarcia.
Obecnie spółka odczuwa również rosnącą inflację, ale:
Spółka w omawianym okresie dokonała również ewaluacji dotychczasowej ofert restauracji w związku z nasilającą się presją inflacyjną. Oferta restauracji na bieżąca jest aktualizowana i dostosowywana do aktualnej sytuacji rynkowej celem utrzymania zakładanego poziomu rentowności operacyjnej.
Sytuacja finansowa jest bardzo dobra.
Gotówka na koncie jest w stanie praktycznie w całości pokryć wszystkie zobowiązania spółki. Wysokie marże: marża brutto ponad 60%, EBIT ok. 10%. Bardzo dobra jest rownież struktura i wysokość zadłużenia (m.in. ujemny dług netto od dwóch lat).
Prime Cost Ratio.
W tego typu biznesie bardzo ważne jest policzenie tzw. Prime Cost Ratio, czyli sprawdzenie jaką cześć przychodów stanowią koszta działalności operacyjnej produktu firmy (tutaj dania oraz napoje) wraz z pensjami pracowników i kosztami ubezpieczeń.
Generalnie przyjmuje się, że prime cost ratio poniżej 60% jest dobry, poniżej 55% bardzo dobry, a jeżeli jeszcze do tego utrzymana jest wysoka rentowność, jak jest w przypadku Sakana, to jest super.
Wycena.
Obecnie Sakana wyceniana jest na 7,24x earnings. Przyjmuje się, że PE dla spółek niewzrostowych wynosi ok 8-8,5. Trochę mniej dla biznesów niskomarżowych, trochę więcej dla biznesów z lepszymi marżami. Sakana ma marże bardzo dobre i pod tym względem wyróżnia się również na tle konkurencji. Tak więc przyjmijmy, że percepcja rynkowa spółki jest: słabej jakości, niewzrostowa.
Dalej, myślę, że rynek również nie wycenia dobrego FCF (FCF yield > 10%) i przyszłych dywidend, które moim zdaniem pojawią się regularnie.
Przychody wyceniane są na 0,87x, EV/EBIT 5,21, EV/EBITDA 4,51.
Podsumowując moim zdaniem Sakana jest obecnie niedowartościowana. Uważam, że nawet kolejna restauracja, która otworzy się pod koniec Q1-22, nie jest w cenie.
Przypomnę, że w ciągu 3 lat:
przychody wzrosły z 5 mpln do 10,4 mpln
zysk wzrósł z -1,4 mpln do +1,26 mpln.
Dość konserwatywnym założeniem będzie wycena Sakany na ok. 10-12x zysków, co przełoży się na cenę akcji 0,52-0,63.
Wystrój restauracji jest elegancki, dobra promocja w mediach społecznościowych, świetne zdjęcia, można poczytać opinie na FB, Instagramie, Tripadvisor. Tak, np. wygląda menu:
Tutaj znalazłem na YT jakąś relację z restauracji:
Co może pójść źle?
Oprócz ryzyk typowych dla branży, czy obecnie chyba najbardziej gorącego tematu, jakim jest inflacja, mnie najbardziej będzie interesowała dynamika otwierania nowych lokali. Pandemia proces ten mocno spowolniła. Nowa restauracja, która otworzy się niebawem, miała być pierwotnie otwarta w Q3,Q4-21.
Jak na razie model biznesowy sprawdza się bardzo dobrze, są duże szanse na powiększanie sieci. Myślę, że będzie ciekawie.
PS. spółka malutka i mało płynna.